banner photo

Klimatyzacja

Klimatyzacja polega na poddaniu powietrza różnego rodzaju obróbkom przy pomocy urządzeń umożliwiających zmianę jego temperatury, wilgotności i usuwanie zanieczyszczeń. W zależności od wielkości i rodzaju obiektu, jego kompleksowej albo wybiórczej, miejscowej obsługi i przyjętego rozwiązania instalacji klimatyzacyjnej, stosowane są różne rodzaje urządzeń klimatyzacyjnych.

Pragniemy przedstawić Państwu nowoczesne systemy uzdatniania powietrza, którym oddychamy przebywając w przeważającej części dnia w pomieszczeniach – domach mieszkalnych lub miejscach pracy.

Klimatyzatory Ścienne

Dostępne w wersji chłodzącej i chłodząco-grzejącej. Stanowią najpopularniejsze rozwiązanie “małej” klimatyzacji ograniczonej do pojedynczych pomieszczeń. Składają się z dwóch części wewnętrznej umieszczonej na ścianie w pomieszczeniu obsługiwanym oraz zewnętrznej usytuowanej poza pomieszczeniem najczęściej na zewnątrz budynku. Obie części są połączone instalacja chłodniczą i elektryczną.

Klimatyzatory
Przysufitowo-Podłogowe

Dostępne w wersji chłodzącej i chłodząco-grzejącej. Składają się z dwóch części wewnętrznej umieszczonej pod sufitem bądź na podłodze w pomieszczeniu obsługiwanym oraz zewnętrznej usytuowanej poza pomieszczeniem najczęściej na zewnątrz budynku. Obie części są połączone instalacja chłodniczą i elektryczną. Osuszanie powietrza odbywa się poprzez skraplanie się pary wodnej z pomieszczenia na powierzchni wymiennika urządzenia wewnętrznego. Wobec znacznej ilości kondensatu konieczne jest usuwanie go wprost do kanalizacji. Ogrzewanie powietrza za pomocą klimatyzatorów przysufitowo-podłogowych odbywa się z wykorzystaniem pomp ciepła , pobierających ciepło z powietrza zewnętrznego, albo z zastosowaniem grzałek elektrycznych.

Klimatyzatory Okienne

Dostępne w wersji chłodzącej i chłodząco-rzejącej. Klimatyzatory okienne wykonane są jako “prostopadłościenna skrzynka”, wbudowana na stałe w ścianę zewnętrzną lub okno. Zawierająca w sobie urządzenie sprężarkowe, parownik, wentylatory.Zakres mocy chłodniczej wynosi od 1,8 do 7,8 kW, pozwala to instalować je w większych pomieszczeniach. Klimatyzator okienny montowany jest w otworze okiennym lub w scianie w taki sposób, że część urządzenia znajduje się w schładzanym pomieszczeniu, a część na zewnątrz. Zaletą jest prosty montaż i zwarta budowa, wadą – mało estetyczny wygląd.

Klimatyzatory Przenośne

Dostępne w wersji chłodzącej i chłodząco-grzejącej.Cechą charakterystyczna tych urządzeń jest ich mobilność, pozwalająca przemieszczać je i ustawiać w dowolnym miejscu pomieszczenia, z zastrzeżeniem że będzie to miejsce przy ścianie zewnętrznej budynku. Wymaga tego funkcja chłodzenia , która polega na tym, że urządzenie gromadzi w skraplaczu nadmiar ciepła po stronie wewnętrznej i usuwa je na zewnątrz, bezpośrednio do atmosfery. Ze względu na posiadaną niewielką moc chłodniczą wynoszącą od 1,8 do 3 kW, klimatyzatory przenośne instalowane bywają w pomieszczeniach o niewielkich kubaturach, np. w pokojach o powierzchni od 15 do 25 m2.

Klimatyzatory Kasetonowe

Dostępne w wersji chłodzącej i chłodząco-grzejącej. Składają się z dwóch części, wewnętrznej umieszczonej w pomieszczeniu obsługiwanym oraz zewnętrznej usytuowanej poza pomieszczeniem najczęściej na zewnątrz budynku. Obie części są połączone instalacja chłodniczą i elektryczną .

Klimatyzatory Kanałowe

Dostępne w wersji chłodzącej i chłodząco-grzejącej. Składają się z dwóch części wewnętrznej i zewnętrznej. Wewnętrzna jest całkowicie ukryta w przestrzeni pomiędzy sufitem podwieszanym, a stropem lub umieszczona w innym pomieszczeniu niż obsługiwane np. na strychu, poddaszu itp. Do urządzenia podłączone są kanały powietrza obiegowego nawiewny i wywiewny, których zakończenia w postaci kratek i anemostatów można umieścić w pomieszczeniu dowolnie np. w suficie podwieszanym, na ścianach.

Systemy Wentylacji

Podstawowym wskaźnikiem jakości wentylacji jest ilość wymian powietrza w pomieszczeniach, czyli ile powietrza usuniemy z pomieszczenia w ciągu godziny i ile go dostarczymy. Wymiana powietrza zapewnia nam świeże powietrze, które jest niezbędne do oddychania, minimalizuje oraz usuwa zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, dostarcza tlen niezbędny czynnik służący do prawidłowego spalania w urządzeniach kuchennych i grzewczych. Skutkiem stwierdzanym systematycznie w pomieszczeniach źle wentylowanych są podrażnienia i częste choroby dróg oddechowych, uczucie permanentnego zmęczenia, zwiększona podatność na uczulenia, spadek odporności na zakażenia, większa częstotliwość zapadania na choroby nowotworowe.

Ogrzewanie Ciepłym Powietrzem

System ogrzewania ciepłym powietrzem wykorzystuje do ogrzania pomieszczeń mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz obiektów przemysłowych ciepło zawarte w nadmuchiwanym do pomieszczeń powietrzu. Zalety systemu:
Oszczędność wynikająca z:
– wysokiej sprawności urządzeń,
– sposobu rozprowadzenia ciepła,
– wykorzystania pełnej mocy grzewczej urządzeń,
– równomierny rozkład temperatury wogrzewanychpomieszczeniach,
– niezmienna sprawność instalacji.
Ogrzewanie nadmuchowe gwarantuje całoroczną kontrolę nad klimatem wpomieszczeniach.

Dane Kontaktowe

Firma Klimel Grzegorz Ćwan

Lipa 28A, 37-751 Bircza

Biuro Obsługi Klienta

Email: biuro@klimel.com +48 881 438 492 +48 535 156 997 +48 698 167 241